Ті, що захищали молоду Українську Державу

Дата: 29 січня 2021 о 08:32, Оновлено 29 січня 2021 о 08:41

Крути | Пишемо Історію - YouTube

КРУТИ 1918 - YouTube

Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних подій 1917-1921 років.Щоб стерти з пам'яті народу дану подію радянська влада проложила асфальтну дорогу на місці кривавих подій. І лише при третьому Президентові України Віктору Ющенко на місці подій створений курган та музей для вшанування понад 300 юних патріотів.

Чому це важливо.

Бій під Крутами — одне з найбільш трагічних протистоянь в історії боротьби за незалежність України.

Наприкінці грудня 1917 року уряд більшовицької Росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Більшовики не визнавали проголошення Україною самостійності. Москва створила окремий «український червоний уряд» зі столицею у Харкові. Він фактично оголосив війну незалежній частині держави.

З кінця грудня 1917 року загін Першої Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького під командою сотника Гончаренка обороняв станцію Бахмач (важливий залізничний вузол на кордоні УНР і Росії). 27 січня 1918 до них надійшло підкріплення з Києва — 1-ша сотня новоствореного студентського куреня. До неї увійшли добровольці — студенти Українського народного університету, київського Університету Святого Володимира (нині ім. Т. Г. Шевченка), гімназистів старших класів українських гімназій на чолі з сотником Омельченком.

Українські війська зайняли оборону біля станції Крути. Вранці 29 січня 1918 розпочався наступ на українські позиції 4-тисячного більшовицького загону червоногвардійців. Українське військо налічувало лише близько трьохсот бійців. Одночасно з боєм у Крутах у Києві розпочалося третє більшовицьке повстання. На його придушення відправили всіх бійців, які мали прибути на підмогу курсантам і козакам у Крутах.

Бій тривав п’ять годин. Українці відбили кілька атак. Майже 300 людей загинули, були поранені або потрапили в полон. Вдалося призупинити більшовицькі загони. Командир українців Аверкій Гончаренко наказав відійти до ешелону, який чекав за 2 кілометри. Відступаючи, частина студентів потрапила в оточення. Сили були нерівні. Одна чота студентів у сутінках втратила орієнтир і вийшла на станцію Крути. Її на той момент уже зайняли червоноармійці. 27 полонених юнаків розстріляли.

Чому ми маємо пам’ятати про Крути?

Бо це одна з трагічних сторінок в історії нашої держави, яка уможливила незалежність України в майбутньому. Навіть малими силами українці намагалися протистояти ворогові й зберегти свою державність. Попри те, що Україна все-таки опинилася під владою більшовиків і ввійшла до Радянського Союзу, боротьба за незалежність тривала в різних площинах.

Ті, що вижили. 27 портретів крутянців (Історична правда)

Бій під Крутами: відомі й невідомі сторінки (Історична правда)

• Фільм «Крути 1918» (Megogo)