Ціна Незалежності
PolGolPam_2007.pdf - Google Диск
голодомор передали архівні документи - YouTube
Головна | Національний музей Голодомору-геноциду (holodomormuseum.org.ua)
Щороку в кінці листопада в Україні та по інших країнах проходять заходи вшанування жертв Голодомору 1932-1933 рр. в Україні. Цьогоріч класні керівники 8 - А,Б,В класів Олена Омельковець, Лідія Кіркова та Наталія Примак підготували та провели показовий захід «Горить свіча, а може чиясь душа», під час якого учні під слайд презентацію розповіли хронологію тих подій, вірші і пісні вітчизняних авторів.
Білі плями Голодомору почали вивчатися у роки Перебудови, а найперші дослідження провів Джеймс Ернест Мейс американський історик, політолог, журналіст, професор Києво-Могилянської академії, дослідник Голодомору в Україні, автор звіту комісії Конгресу США з вивчення Голодомору 1932—1933 років. Саме завдяки його дослідженням світ дізнався про Голодомор в Україні. З 1981 р. на запрошення Гарвардського інституту українських студій Мейс починає допомагати Робертові Конквесту в роботі над його книгою «Жнива скорботи». Тоді ж публікує перші матеріали про Голодомор. 1986-го українська спільнота лобіює створення Комісії Конгресу США із вивчення голоду 1932-1933-го. Упродовж чотирьох років Мейс координує діяльність Комісії. Хоча він не був її членом, організацію називали Комісією Мейса. Результат роботи – тритомник на основі майже двох сотень усних свідчень очевидців про штучний голод, влаштований комністичним режимом 1932-1933-го. В Україні його перевидали 2008 року. Джеймс Мейс написав звіт Комісії, який був затверджений Конгресом, а отже став не лише науковим, а й політичним документом. Уперше на ґрунтовній науковій базі Голодомор було визнано геноцидом. Визначили такі механізми геноциду: «максимальну конфіскацію сільськогосподарських продуктів у населення села», «обмеження виїзду селян за межі свого району», «знищення навіть тих поміркованих національних прав, які були до того». 1993-го Джеймс Мейс переїхав до України. Працював у Києво-Могилянській академії, займався політологією і дослідженням Голодомору. «Мені судилася така доля, що ваші мертві вибрали мене. Не можна займатися історією Голокосту та не стати хоч би напівєвреєм, як не можна займатися історією Голодомору й не стати хоча б напівукраїнцем», – писав у своїй колонці в газеті «День».
В Україні тема сталінських репресій розкривається найбільше при Президенту Віктору Ющенку, коли науковців, істориків надали архівні документи, які пролили світло правди на події 30-х рр. минулого століття: ці дослідження остаточно поставили крапку у трагедії мільйонів людей – голодомор штучно спланований Сталіним та його оточенням за національну свідомість українців, опір радянській тоталітарній системі та прагнення до незалежності. Також меморіальний комплекс для вшанування жертв був побудований при Віктору Андрійовичу, як і власне музей Героїв Крут. Спогади очевидців та архівні документи розміщені також і в сучасних підручниках з історії України.